Nauka pływania - Fundacja Centrum Sportu
Przejdź do treści
Strona główna » Nauka pływania

Nauka pływania

Pływanie to jedna z najbardziej popularnych aktywności sportowych, która bardzo pozytywnie wpływa na kondycję organizmu. Ponadto stanowi świetną formę rehabilitacji, o czym bardzo często się zapomina. Najpiękniejsze w tej dyscyplinie sportu jest to, że naukę pływania można zacząć w dowolnym momencie. Tu nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.  Nigdy nie jest za ani za wcześnie, ani za późno, aby rozpocząć piękną przygodę z pływaniem!

Głównym celem zajęć jest nauka samodzielnego pływania (bez żadnego sprzętu). Jednak zajęcia rozpoczynamy od poruszania się w wodzie ze skrzydełkami, makaronami czy innymi elementami wypornościowymi. Po adaptacji do środowiska wodnego, a nawet jeszcze w jej trakcie, staramy się wprowadzać elementy stylów pływackich. Naukę rozpoczynamy od pływania na grzbiecie/plecach, dzięki czemu dziecko czuje się bezpieczne i zaczyna swobodnie przemieszczać się w basenie – nie musząc chować głowy pod wodę i mogąc wszystko obserwować. Dalszym krokiem jest pływanie na brzuchu, jednak ten element wprowadzamy dopiero gdy dziecko potrafi poprawnie oddychać w wodzie. Kiedy opanujemy swobodne pływanie na plecach oraz pływanie na brzuchu tzw. strzałką, można ruszać w świat techniki pływackiej i wprowadzać kolejne elementy!

Prowadzimy:

 •     naukę pływania od podstaw dla najmłodszych                                                         
 •     doskonalenie techniki pływackiej dla dzieci i młodzieży
 •     lekcje indywidualne dla dzieci i dorosłych

Co powinieneś wiedzieć?

 •     zajęcia w wodzie trwają 60 min
 •     nauka pływania trwa od września do czerwca.
 •     wykwalifikowana i uśmiechnięta kadra instruktorska.
 •     zajęcia prowadzone nie tylko z brzegu, ale również z wody (na każdym poziomie zaawansowania).

Prowadzimy:

 •     naukę pływania od podstaw dla najmłodszych                                                         
 •     doskonalenie techniki pływackiej dla dzieci i młodzieży
 •     lekcje indywidualne dla dzieci i dorosłych

Co powinieneś wiedzieć?

 •     zajęcia w wodzie trwają 60 min
 •     nauka pływania trwa od września do czerwca.
 •     wykwalifikowana i uśmiechnięta kadra instruktorska.
 •     zajęcia prowadzone nie tylko z brzegu, ale również z wody (na każdym poziomie zaawansowania).

Adaptacja do środowiska wodnego

Początkową i najważniejszą fazą nauczania małych dzieci pływania jest adaptacja do środowiska wodnego. Jest to kluczowa umiejętność dla dziecka, aby mogło swobodnie uczyć się pływać. Składa się na nią przede wszystkim – umiejętność poprawnego oddychania w wodzie, umiejętność otwierania oczu oraz umiejętność poruszania się w dowolny sposób na brzuchu oraz na plecach. Adaptacja dla każdego dziecka trwa inaczej, jedno nauczy się wszystkiego po 1 lekcji, inne potrzebuje do tego 2 miesięcy. Są to jednak zasadnicze elementy, bez których próżno oczekiwać rezultatów w samym pływaniu.

Najlepszym sposobem adaptacji dzieciaków jest zabawa w wodzie. Poprzez różne zabawy i gry dzieciaki przełamują swoje bariery związane z wodą. Zapisując dziecko na zajęcia rodzic musi mieć świadomość, że dla większości dzieci wcale to nie musi być przyjemne. „Mokra” i zimna woda wpływająca do oczu, uszu i buzi są dla dzieciaków czymś nowym, często mocno ograniczającym. Dlatego też poprzez liczne gry i zabawy w wodzie, dzieciaki zapominają o niekomfortowych walorach wody, przyzwyczajają się do nowego środowiska, co potem znacznie ułatwia naukę nowych, poprawnych nawyków ruchowych/pływackich.

Nauka pływania dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Zajęcia mają na celu nauczenie uczestnika pływania czterema stylami pływackimi, zaczynając od stylu grzbietowego, kraula, klasyka (żabki), aż do pływania delfinem. Stosujemy różnorodne ćwiczenia, tak aby w prosty sposób nauczyć kursanta kluczowych umiejętności ruchowych w wodzie.

Doskonalenie techniki pływackiej dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Zajęcia o podejściu mocno treningowym/sportowym wraz z doskonaleniem techniki nie tylko dla danego stylu, ale również nawrotów czy skoków do wody.

Indywidualne lekcje pływania

Rozwiązanie dedykowane najbardziej wymagającym odbiorcom. Bez wątpienia sprawdzi się ono w przypadku osób, które pragną szybko i sprawnie nauczyć się pływać – osiągnąć efekty znacznie szybciej, aniżeli w przypadku pływania grupowego. Maksymalna koncentracja sprzyja niwelowaniu oraz poprawie ewentualnych błędów technicznych. Na uwagę zasługuje również możliwość dopasowania godzin zajęć do własnych preferencji.